Тема: Фахова комбінація

Рано чи пізно кожен юрист починає розуміти, що один у полі не воїн. Так виникають професійні об’єднання правників. Їх покликання — узгоджувати «правила гри» в інтересах учасників ринку, вирішувати конфліктні питання, формувати стандарти професіоналізму та ділової етики, сприяти розвитку компетенцій і у цілому поліпшувати мікроклімат в юридичній спільноті. Входити до таких об’єднань не тільки корисно для професійного розвитку, а й престижно. Детальніше про значення професійних спільнот для юристів розкажуть наші експерти

Актуальність професійних об’єднань юристів. У чому полягає необхідність професійних об’єднань для юристів? Яку мету вони переважно переслідують? На якому етапі кар’єри краще приєднуватись до подібних організацій? Яким чином будувати з ними відносини?

Денис БУГАЙ, партнер ЮФ VB PARTNERS, президент Асоціації правників України

 

Культура участі в професійних об’єднаннях характерна для всіх розвинених країн. Середньостатистичний юрист західної країни є учасником до п’яти професійних об’єднань, починаючи від загальновідомої International Bar Association і закінчуючи вузькоспеціалізованими асоціаціями.

Я виділяю чотири ключові переваги участі в професійному об’єднанні:

1. Можливість підтримувати та розвивати високий рівень експертизи та бути в тренді своєї професії, розуміти, що відбувається і куди рухається твоя спеціалізація.

2. Високоефективний networking, який допомагає тобі спілкуватися з юристами твоєї сфери, формувати ділові зв’язки і, в тому числі, показувати свій рівень експертизи, навичок та знань.

3. Розвиток softskills, зокрема навичок публічного виступу, networking, самопрезентації тощо.

4. Якщо юрист має бажання розкрити свій лідерський потенціал, то робота в юридичній спільноті дає змогу це зробити, оскільки ти можеш бути не тільки визнаним та висококваліфікованим експертом, а й лідером чи то всієї юридичної спільноти, чи певної групи, залежно від галузі права чи напряму практики.

Артем БІЛОУСОВ, адвокат Pavlenko Legal Group

 

На сьогодні майже неможливо уявити повсякденну професійну активність юриста без його участі у профільних громадських об’єднаннях. Наразі це не просто тренд, а must­have для кожного юриста. Я виділив би такі групи професійних об’єднань: 1) студентські; 2)вузькопрофільні об’єд­нання, розраховані на фахівців з окремих категорій правників (адвокати, медіатори, науковці, нотаріуси тощо); 3) організації для широкого кола юристів.

Професійні об’єднання надають можливість брати участь у різнопланових публічних заходах — форумах, круглих столах, семінарах. Метою участі у таких заходах є обговорення останніх тенденцій та підвищення кваліфікації. Крім того, це чудова нагода обмінятися контактними даними, налагодити професійні зв’язки. Для студентів та молодих юристів участь у професійних об’єднаннях надає можливість здобути перший досвід організаторської роботи, взяти участь у moot court змаганнях тощо. Таким чином, залежно від етапу та напряму свого професійного становлення, кожен юрист може обрати для себе зручний варіант.

Немає чітких вимог щодо «правильного» часу, коли потрібно приєднуватися до подібних організацій: кожен етап професійного розвитку є доречним. Необхідно пам’ятати, що сере­довище кваліфікованих колег є своєрідним каталізатором не тільки для особистого вдосконалення, але й для формування позитивної репутації юридичної професії серед різних груп стейкхолдерів. Незалежно від віку та досвіду, рекомендовано слідувати загальним принципам під час побудови відносин з усіма учасниками організації: відкритості, зацікавленості і толерантності.

Отже, участь у профільних громадських об’єднаннях — це можливість взаємодії як між молодими спеціалістами, так і між уже досвідченими професіоналами, зокрема у формі менторства та зустрічей на заходах.

 

Ксенія ПОГРУЖАЛЬСЬКА,  старший юрист МЮФ Baker McKenzie

 

Практикуючі юристи перебувають в умовах надзвичайного інформаційного навантаження. Усе навколо змінюється настільки динамічно, що приділити належну увагу кожній події, кожній проблемі просто неможливо.

На допомогу приходить членство в професійних об’єднаннях, що дозволяє бути в курсі того важливого, що відбувається в правовій спільноті, тих актуальних знакових питань, які вимагають вирішення. Широке інформаційне забезпечення є надзвичайним бонусом членства — воно дає змогу дивитися на звичні питання більш широко та більш­менш орієнтуватися навіть у тих сферах, в яких не практикуєш. З іншого боку, не менш важливим є обмін досвідом, що дозволяє постійно розширювати правовий світогляд, сприяє формуванню єдиних підходів у судовій практиці, допомагає юристам­початківцям тощо.

Для молодих юристів участь у таких організаціях дає змогу, швидше, зорієнтуватися у тому, чим саме займатися в юридичній професії, а також надає багато реальних кар’єрних можливостей. Найкращий час для вступу в такі організації — коли відчувається або потреба у нових знаннях, або потреба поділитися ними, а найкраще — і те, і інше.

На більш пізньому етапі розвитку кар’єри участь у професійних організаціях юристів дозволяє передусім налагоджувати контакти з колегами з юридичного світу, розвивати власний бренд, напряму обмінюватися досвідом і разом імплементувати ті чи інші ідеї, сприяти розвитку законодавства та вдосконаленню судової практики. Підтримка заходів, які проводяться професійними організаціями, дає змогу вивести їх якість на зовсім інший рівень, з одного боку, а з іншого — надає чудову можливість підвищувати упізнаваність бренда.

 

Вплив на ринок. Наскільки істотно професійні об’єднання впливають на стан ринку? Це більше лобіювання інтересів учасників спільноти, дискусійні майданчики чи створення необхідного інформаційного середовища для підвищення обізнаності щодо останніх тенденцій?

Сергій ПОПОВ, партнер
KPMG Law Ukraine

 

На мій суб’єктивний погляд, правникам варто приєднуватися до професійних об’єднань ще будучи студентами. Зазвичай професійні об’єднання — чудові майданчики для того, щоб акумулювати енергію молодих правників і направити її в продуктивне русло. Також це перша школа, яка показує на практиці, як створюються законопроєкти, як вони лобіюються, як ведеться діалог між бізнесом та владою. Професія юриста вимагає не тільки бути хорошим фахівцем у тому чи іншому напрямі права (до речі, професійні об’єднання також допомагають визначитися молодим юристам зі спеціалізацією), але вміти «продавати» себе і свої послуги. Професійні об’єднання надають можливість брати участь у масштабних заходах, а це можливість для нетворкінгу, публічних виступів, розвитку soft skills, до всього, що в першу чергу допомагає юристу формувати персональний бренд.

Резюмуючи наше бачення переваг для молодих правників, зазначимо і такий фактор, як можливість отримання доступу до потенційних роботодавців. Дуже часто професійні об’єднання стають майданчиком, де партнери, керівники практик знайомляться з талановитою молоддю і таке знайомство «завершується» пропозицією працевлаштування. У потенційного роботодавця є можливість оцінити кандидата, є юристи або юристки більше сконцентровані на селфі, а є ті, хто бере активну участь, ставить цікаві і грамотні запитання. Очевидно, кому буде віддано перевагу і кого запросять на співбесіду. І однозначно, говорячи про інтереси протилежної сторони, майданчик професійних об’єднань надає можливість отримати достовірну інформацію щодо умов роботи в потенційного роботодавця або ж навіть свіжий погляд на вирішення складних професійних питань.

Якщо говорити про зрілих юристів, які перебувають у кар’єрному розквіті, то їм професійні об’єднання дають змогу проявити себе в профільних комітетах, наприклад очолювати їх або їхні підрозділи. Єдине, про що потрібно пам’ятати, що професійні об’єднання не тільки «дають», але й вимагають значних інвестицій часу правника, а також дотримання обов’язку щодо періодичної сплати членських внесків. І якщо ви не впевнені, що зможете повноцінно залучатися до роботи і показати результат, то ліпше запланувати таку активність на більш сприятливий період.

Як показує практика останніх років, саме колеги із професійних об’єднань допомагають у відстоюванні порушених прав адвоката, у випадках порушення гарантій адвокатської таємниці.