Тема: За вежею закону

Станіслав БОРИС,
адвокат практики безпеки бізнесу АО Juscutum

Костянтин КОРНЄЄВ,
молодший юрист практики безпеки бізнесу АО Juscutum

Чи завжди корпоративні спори підпадають під ознаки рейдерства

Боротьба з рейдерством в Україні постійно перебуває у динаміці. Кожні кілька років обертів набирає новий виток законодавчих змін, які мають на меті якщо не покласти край рейдерству, то хоча б суттєво ускладнити незаконні дії.

І ось після президентських та парламентських виборів Президентом активно підтримується та пропагується зазначена позиція протидії рейдерству. У липні, на нараді в розрізі антирейдерських пропозицій, Президент заявив: «В Україні у середньому два­три рази на день незаконно змінюють власника. Ми можемо оновити склад антирейдерської комісії Мін’юсту. Можемо до моменту наведення ладу відключити всіх реєстраторів, які створюють зараз ризики рейдерства. Відключіть».

Усіх реєстраторів не відключили, проте відбуваються активні зміни. Прикладом є дискусійний законопроєкт № 1058­1, який повернуто з підписом Президента та набув чинності. Також зараз у Міністерстві юстиції України активно точаться дискусії щодо того, чи взагалі повин­на антирейдерська комісія (Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації) мати наявні у неї повноваження, які доцільно було б покласти адміністративні суди. На противагу варто сказати, що є і справді вольові та результативні рішення комісії.

 

Безцеремонне рейдерство

Незважаючи на такі рішучі дії, навіть сьогодні власники бізнесу сплять неспокійно. До нас звертаються люди, в яких за одну ніч підприємство, зареєстроване на Західній Україні, відповідно до ре­єстру юридичних осіб, «переїхало» з новим власником на Східну Україну. Надалі навіть із наявним позитивним рішенням Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації виникають проблеми з процесом повернення підприємства через підроблені рішення суду опонентом, в яких бізнес значиться ареш­тованим.

А ось ще один елемент справді «чорного» рейдерства, в якому є низка кримінально караних діянь. Зокрема, у практиці є випадки, коли в підконтрольному рейдерам кримінальному провадженні витребувано оригінали матеріалів реєстраційної справи для проведення експертизи. У ході виконання експертизи спеціалістом було розшито ці матеріали, як зазначено фахівцем, «для зручності проведення дослідження». Цікавив експерта протокол загальних зборів учасників товариства, під час яких було прийнято рішення, що не підходили загарбникам. Після дослідження протокол був повернутий у реєстраційну справу. Ситуація видається звичною, але після таких маніпуляцій при подальших дослідженнях стало зрозуміло, що у справу повернувся підроблений протокол загальних зборів.

Нам відомі і випадки викрадення матеріалів судової справи, де рейдер «наслідив» занадто сильно та був спійманий на гарячому.

Саме це є прикладом чорного рейдерства. Наведені випадки містять ознаки щонайменше десятка злочинів. Наслідком є миттєве звернення до правоохоронних органів за захистом, але це абсолютно неефективно. Реальних прикладів швидкого та ефективного реагування правоохоронців немає.

Та чи завжди це так, і як відрізнити кримінально каране рейдерство від звичайного корпоративного конфлікту з юрисдикцією господарського суду?

 

Коли вас «попросили вийти»

А як часто ви чули про біле рейдерство, коли все красиво і по ноті законодавства?

Таких випадків теж чимало. Своєчасна скупка акцій, використання прогалин у законодавстві та «дірок» у договорі, купівля боргових зобов’язань. Далеко не вичерпний перелік інструментів красивого рейдерського захоплення, лише рейдери не з підробленими документами, а справжніми і такими, що посвідчують їхнє право на домінування в компанії.

Якщо ви мажоритарій, треба заздалегідь виявляти, чи є серед ваших міноритаріїв особи, яким було б цікаво відібрати бізнес за допомогою протиправних дій. Головною передумовою та початком активної стадії є скликання загальних зборів, на які ви можете не потрапити. Для уникнення цієї ситуації необхідно продумувати деякі аспекти ще на моменті створення підприємства. До прикладу — механізм призначення директора та його повноваження, функції і повноваження загальних зборів та процедура сповіщення про збори. Завдяки цьому мінімізується ризик підробки документів та інших кримінально караних діянь, без яких рейдерство стає неможливим.

Також рейдерство — це обов’язкові зміни у реєстрі, звісно, якщо на підприємстві не стоять особи з автоматами. У цьому випадку ви точно знаєте, що це рейдерство, і спочатку ваш підпис на документах, а не підроблений, а вже потім — реєстр.

 

Тримаємо оборону

Що ж можна зробити для попередження протиправних дій або їх своєчасного виявлення? Для конт­ролю за змінами у реєстрах сьогодні є перелік інтернет­ресурсів, які дозволяють отримувати повідом­лення про такі зміни (Youcontrol, Opendatabot, смс­маяк). Проте на 100 % це не врятує, оскільки вони не охоплюють всі реєстри, а їх понад п’ятдесят. Сповіщення прийде до вас уже після вчинених протиправних дій (однак це ліпше, ніж дізнатися про вчинені дії через три місяці).

Способами попередження рейдерства також може бути Internal corporate investigation (внутрішнє розслідування), структурування, чітко прописана система відповідальності, оцифровування якомога більшої кількості інформації.

Механізмів попередження рейдерських дій від партнерів чимало. Починаючи як з моменту укладення установчих документів, так і під час роботи підприємства. Проте чомусь, можливо через вкрай піднесений емоційний стан під час створення підприємства, партнери забувають наперед передбачити превентивні заходи, через що в подальшому доводиться повертати своє підприємство з іншої області. Хоча не завжди дії, які можуть сприйматися як передумови рейдерства, є саме ними. Перед початком активних дій, спрямованих на захист підприємства, необхідно чітко для себе визначити, чи втрачаєте ви контроль над підприємством незаконним шляхом, чи ваша неуважність вартувала капіталу.