Інтерв’ю: Оцінка за чверть

У вересні українському представництву міжнародної юридичної компанії Baker McKenzie виповнюється 25 років. Про еволюцію київського офісу, його вплив на розвиток вітчизняного юридичного ринку та завдання на наступні чверть сторіччя «УЮ» розповів керуючий партнер компанії Сергій ЧОРНИЙ

Упроваджуючи західні стандарти, Baker McKenzie впродовж багатьох років залишається орієнтиром для українських юристів. Як вдається тримати високу планку і чи відчуваєте ви певну відповідальність перед ринком?

Багато наших колег вважають, що стандарти професійної етики в Україні задають Baker McKenzie та інші міжнародні юридичні фірми, що діють в Україні, тому відповідальність справді відчуваємо.

Підтримувати стандарти всередині компанії нам допомагає, по-перше, система тренінгів, на яких ми розбираємо, як треба поводитися у різних ситуаціях, як вирішувати питання, наприклад, конфлікту інтересів, як допомагати клієнтам запобігати ризикам корупційних діянь. По-друге, у нас діє чітка система прийняття не лише нових клієнтів, а й завдань від уже існуючих клієнтів. Іноді це забирає кілька днів, бо ми перевіряємо як репутацію нового клієнта, так і те, хто є його бенефіціарним власником, чи є негативна інформація про нового клієнта, перевіряємо, чи може бути потенційний конфлікт інтересів з іншими клієнтами. Останнє — особ­ливо важливе і непросте завдання, бо ми маємо 77 офісів у 47 країнах світу, і коли я розглядаю прийняття певного завдання, я повинен знати, чи представляє інший офіс Baker McKenzie відповідного контрагента клієнта. У нас є глобальна електронна база даних, завдяки якій ми вивчаємо ситуацію та подаємо інформацію про нове завдання до спеціального глобального департаменту з відкриття нових клієнтських справ. Якщо завдання реєструється, ми починаємо працювати.

Наша система контролю досить жорстка як на місцевому, так і на глобальному рівні. Це виховує людей. Наші юристи і колеги з інших фірм нерідко мають різні підходи щодо прийняття нового завдання. Наш юрист у першу чергу визначає, хто є його клієнтом, які в нього ­інтереси, хто виступає на протилежній стороні, як можна розв’язати конфлікт, і лише після цього ми беремося за роботу. Цей підхід дуже корисний і для клієнта, бо таким чином він уникає проблем та ризиків, що можуть виникнути в процесі роботи.

Щодо відповідальності зазначу, що середовище, в якому ми працюємо, досить складне. На жаль, наша країна поки має репутацію однієї з найкорумпованіших у світі. Перед нами ця проблема постає не так часто, як, можливо, перед іншими юридичними фірмами, бо у нас дещо інша якість клієнтів, які мають власні антикорупційні процедури.

 

Київський офіс Baker McKenzie вважався одним із найприбутковіших у глобальній фірмі. Якою є ситуація зараз?

У мережі Baker McKenzie є офіси і більш при­буткові,ніж київський. Наш офіс, порівняно з іншими, відносно невеликий, але за всі роки існування в Україні ми завжди були прибутковими, не було жодного збиткового року. Більш успішні для нас були 2005—2008 роки, це був період економічного буму, у тому числі значних іноземнних інвестицій. У нас на той час працювало близько 90 юристів, а загалом персонал сягав 120 працівників. Зараз, в останні три роки, ми тримаємося приблизно на одному рівні прибутковості — не падаємо, але й не зростаємо. Пояснити це можна тим, що стан економіки, на жаль, не ідеальний, великих операцій здійснюється дуже мало, а Baker McKenzie заробляє, в основному, на трансакційній роботі.

Завдяки тому, що ми працюємо у всіх сферах господарського права, менша прибутковість певних практик сьогодні досить успішно збалансовується за рахунок більш активної роботи інших практик.

На прикладі минулого року можу зазначити, що у нас була дуже активна робота з реструктуризації боргів, супроводжували кілька дуже великих операцій, тож для групи банківського і фінансового права минулий рік був одним із найуспішніших за всі роки. Водночас інші практики мали дещо менше роботи, але в балансі офіс вийшов на непогані показники.

 

1 вересня у повному обсязі вступила в силу Угода про асоціацію між Україною та ЄС, які ви покладаєте сподівання і які загалом очікування має юридичний ринок?

Дуже сподіваємося, що обсяг нашої роботи значно збільшиться.  Маємо надію, що наші клієнти, значна кількість яких є експортерами, активніше працюватимуть на європейських ринках. Відповідно, буде більший запит на наші послуги.  Окрім цього, зараз відбувається значне реформування та адаптація українського законодавства до законодавства ЄС, це активно продовжуватиметься і надалі. Працюємо і у цьому напрямі, хоча дуже часто ця робота неоплачувана. Ми допомагаємо готувати законодавство, зокрема проекти нових нормативних актів.  Ця  робота дає нам змогу відчувати, що ми живемо і розвиваємося разом із країною.

Ми завжди залишалися оптимістами, навіть у найважчі дні 2014 року не припиняли діяльність. У ті дні велика частина працівників офісу були на Майдані, адже всі прагнули брати участь у тих подіях. Та, попри це, ми продовжували безперервно обслуговувати клієнтів, у нас не було жодних зривів, усі запити, які надходили від клієнтів, опрацьовувалися своєчасно і якісно. Єдине, коли почалися розстріли на Майдані, ми були стурбовані безпекою наших працівників і на три дні закрили офіс, після чого повернулися до нормального режиму роботи.

 

Окрім тих подій, який період вважаєте найскладнішим для компанії, чи доводилося приймати радикальні рішення?

Було декілька дуже важких років — це і період світової кризи 2008—2009 років, коли ми змушені були скоротити третину юристів, і 2014 рік. Треба було приймати складні рішення, але найбільш досвідчених юристів ми зберегли. Багато з них працюють у нас 10—15 років, і найбільш досвідчених юристів ми тримаємо, бережемо, намагаємося забезпечувати їм гарні умови праці. Звільняти юристів, яких особисто наймаєш, працюєш з ними, завжди дуже важко.

Нелегким був період 2014-го — першої половини 2015-го років — час, коли ми адаптувалися до нових умов, шукали нові ніші для роботи. І я вдячний співробітникам, що вони зберігали лояльність до фірми, продовжували бути активними, тож у результаті ми зберегли і частку ринку, і якість роботи.

 

Як за чверть століття змінився портрет клієнта компанії?

На сьогодні у нас стало значно більше українських клієнтів. Коли ми починали працювати, 90 % наших клієнтів складали міжнародні компанії, які приходили до України. Зараз ситуація інша: близько 60 % наших клієнтів — українські компанії. Ми працювали майже з усіма великими українськими підприємствами.  Компанії середнього та меншого рівня у нас також є, тому сказати, що є якась специфіка або «елітарний» відбір клієнтів, не можна.

Звичайно, ми не беремо дрібні справи, наприклад відмовляємося від справ зі стягнення боргу з контрагента, зазвичай ці справи на незначну суму, тож компанії неефективно їх брати з точки зору співвідношення результату і вартості цього продукту. Якщо клієнт має проблему, яка або складна, або зав’язана на іноземні ринки капіталів, або  клієнт реалізує складний інфраструктурний проект,  — це наші галузі, тут ми із задоволенням приймаємо клієнтів і працюємо.

Ми позиціонуємо себе як юридична фірма з рівнем цін трохи вищими за середні на українському ринку, і не вважаємо себе найдорожчою юридичною фірмою в Україні. Крім того, коли ми працюємо з клієнтами за окремими проектами, застосовуємо гнучкі системи оплати, привабливі для клієнта.

 

Яких цілей компанія прагне досягти у найближчому майбутньому?

Прагнемо допомагати міжнародним клієнтам фірми, які розпочинали свій бізнес в Україні, і зацікавити у співпраці українських клієнтів.

Коли фірма почала тут працювати, першими клієнтами були міжнародні компанії, які заходили на наш ринок, але вже в перші роки почали з’являтися і українські клієнти, серед яких були провідні українські банки, виробники металопродукції тощо. Таким чином, офіс пос­тупово зростав.

Я був п’ятим юристом, якого найняла фірма в Україні. Приймав мене на роботу Джон Г’юко — американський юрист українського походження, який засновував офіс Baker McKenzie в Україні. Він, до того як почав працювати головою українського офісу, допомагав народним депутатам складати перші законодавчі акти України, зокрема брав певну участь і у підготовці Акта проголошення незалежності України. Тому наша історія тісно пов’язана з історією України, і ми цим пишаємося. Київський офіс виник за рік після проголошення незалежності, ми зростали разом з Україною, робили свій внесок у розбудову економіки України, навіть її суспільно-політичної системи.

Це було 25 років тому, але зараз зовсім інша ситуація, інші завдання. Сьогодні намагаємося допомагати насамперед українським клієнтам, які працюють у міжнародній ніші, експортерам, а також міжнародним клієнтам в Україні, забезпечуючи їм належний рівень юридичного комфорту.

Зараз у нас працюють дев’ятеро партнерів, близько шістдесяти юристів і, за українськими мірками, ми є великою юридичною фірмою. Намагаємося зберігати нашу репутацію як фірми, на поради якої можна покластися і поради якої залишаються цінними та незмінними протягом багатьох років.

 

Київському офісу Baker McKenzie виповнюється перші 25 років, а якою б хотіли бачити компанію через наступні 25 років?

Переконаний, що київський офіс займатиме значне місце на юридичному ринку України завдяки тим людям, які тут працюють. Я дуже задоволений якістю юристів нашого офісу, вони — головна наша цінність.

Ринок рухається до того, що юридичні поради, їх вартість не зростатимуть, але якість повинна залишатися незмінно високою. Юристам треба шукати способи підвищення ефективності своєї роботи, в тому числі шляхом запровадження інноваційних технологічних рішень. Наприклад, зараз уже є програми, які складають проекти договорів, звісно, далі юристи з ними працюють і вносять корективи, але це значно підвищує ефективніть і знижує вартість роботи.

Гадаю, що ми рухатимемося до того, що офіс Baker  McKenzie буде центром для розв’язання найскладніших проблем клієнтів в Україні у галузі господарського права. Тому юристи повинні бути креативними, відкритими до нових ідей і не просто давати клієнтам юридичні поради, а пропонувати найкращі юридичні рішення для бізнесу наших клієнтів.